Podzimky 2021

Rád bych zavzpomínal na podzimky, které jsme v roce 2021 mohli prožít. Někdo, kdo do Příchovic jezdí dlouhodobě, by mohl říci, že to byl klasický čas v Příchovicích. A možná by měl pravdu - chutné jídlo, spoustu známých i nových tváří (v jednu chvíli nás tu bylo skoro sto) a bohatý duchovní program - to vše zde bylo. Ale zvláště mě zaujala událost, ke které jsme se během těchto podzimek vraceli. Papež František stejného roku navštívil Slovensko a setkání měl i s mladými v Košicích. Tam svůj projev rozdělil na tři části – láska a prožití života jako daru, nezapomínat na naše kořeny a mluvil také o kráse svátosti smíření. My v Příchovicích jsme během tří dnů mohli části proslovu rozebrat a okomentovat. Pokaždé jsme si i promítli samotný projev Svatého otce.

První den měl pro nás Honza Vrba připravenou fotoprezentaci o své misijní cestě do Bulharska. Zaujala mě naprosto jiná tamější kultura anebo právě nasazení Honzy v tak odlišném a jistě náročném prostředí.

Druhý den jsme slyšeli vyprávění paní Harmatiové, farnice z Desné. Její místy nepředstavitelný životní příběh, se nás všech jistě dotýkal. Zažila si mnoho těžkostí i v dobách komunistické totality. A když jsme to slyšeli my, mladí, kteří jsme tuto dobu nezažili, byl to pro nás intenzivní zážitek. Mluvila i o zkušenostech s o. Mirkem Šimáčkem, a tedy i kořenech celého centra. Stala se pro nás všechny „babičkou“, ze které si můžeme vzít příklad víry a naděje i v těžkostech života.

Tématem třetího dne byla svatá zpověď, přijel P. Krzysztof z Bozkova. Dopoledne jsme měli prostor se na tuto svátost pořádně připravit, mnoho lidí také využilo možnosti ji přijmout. V kostele byla po delší dobu vystavena Nejsvětější svátost, což bylo podle mě velmi přínosné.

Letošní podzimky jsem si moc užil. Zvláště tyto tři dny mi utkvěly v paměti a rád na ně vzpomínám. Sám jsem v Košicích na setkání s mladými byl, o to jsem byl více rád, že jsme se k tomu mohli vracet. Moc všem děkuji a těším se na další akce!

(napsal Jakub Mencner)

Anežka Křivánková

2021-12-20 10:58:10