Velikonoce 2014

Zmrtvýchvstání v Příchovicích

 

Letošní Velikonoce jsem již podruhé prožila v Příchovicích. Dorazila jsem tam ve středu 16. dubna.

Po cestě tam jsem se jako pokaždé, když tam jedu, ptala sama sebe, co pro mě Pán připravil tentokrát. Byla jsem plná očekávání a těšila jsem se, až znovu uvidím přátele.

S každým dnem přibývalo lidí. Některé jsem znala, jiné vůbec, a bylo fajn, že jsem se s nimi mohla seznámit. Mrzelo mě, že nemůžu být víc se svými kamarády, ale musela jsem malovat nové pozadí do sálu. Práce na něm mi trvala dva dny a za tu dobu jsem zjistila, že nejsem ráda sama.

Abych tak trochu popsala, co se tam v těch dnech dělo: ráno byl budíček, potom snídaně, slovo na den, úklid fary. Poté následovaly různé skupinky, např. liturgická, hudební ale i takové, kde se dělaly chlebíčky nebo vyráběly paškálky.

Během náročných příprav na sobotní vigilii jsme měli čas i na rozjímání, zpověď či hraní her.

Sobotní vigilie byla dlouhá, ale krásná. Nejvíc mě zaujala “zanimovaná’’ čtení. Každé z nich bylo trochu jinak pojaté a každé se mě nějakým způsobem dotklo. Po vigilii bylo agapé, kde se jedlo, zpívalo a tančilo. Vše bylo spontánní, cítila jsem, že Ježíš opravdu vstal z mrtvých a je uprostřed nás.

Část z nás probděla celou noc a ráno jsme byli prakticky nepoužitelní. Nejvtipnější z celé nedělní mše svaté bylo pozorovat, jak pomalu klesají hlavy některých ministrantů…ale ani já nemůžu říct, že jsem byla celou dobu vzhůru.

Většina lidí odjela už po nedělním obědě. Byla jsem trochu nešťastná z toho, že je zase dlouho neuvidím.

Velikonoční pondělí pro mě začalo trochu netradičně. Byla jsem spolu s ostatními holkami patřičně vyšlehána a polita studenou vodou. U nás doma se totiž české a zvlášť slovenské zvyky moc nedodržují. Tak jsem aspoň poznala, jaké to je. :-)

Velikonoce jsem prožila zase trochu jinak než obvykle. Prohloubila jsem vztahy s kamarády i s Pánem, poznala jsem nové lidi. Zažila jsem radostné ale i smutné chvíle, které se už nikdy nevrátí, a přesto zůstanou navždy v mém srdci.

Ježíš vstal z mrtvých a my spolu s ním.

 

«…kámen je od hrobu odvalen… Jan 20, 1


Marta Kolesnik

Administrátor

2016-04-04 12:51:05