Články Velikonoce v Příchovicích

Velikonoce v Příchovicích

Jedním z míst, kde člověk může ve společenství oslavit nejvýznamnější křesťanský svátek v roce, jsou Příchovice. Místo, které je otevřené pro všechny, kteří se chtějí zapojit do příprav Velikonoc, byť i jen svou přítomností. Ani já jsem tam chybět nemohla, vlastně spíš nechtěla, a tak jsem na Zelený čtvrtek nasedla na vlak a ujížděla směr Tanvald.

Přijela jsem zrovna na oběd, špenátová polévka byla samozřejmostí. Odpoledne byly na výběr skupinky – fotbal, hudba, vycházka a liturgie. Pro členy KaPrů byla hudební skupinka prakticky povinností a tak jsem čtvrteční odpoledne strávila zpíváním a zkoušením písniček na mši. Následovala večeře a mše, při které P.Vláďa a P.Mirek umyli po vzoru Pána Ježíše nohy dvanácti mužům, odlétly zvony do Říma a končilo se v Getsemanské zahradě. Při večerním programu měl P.Mirek „historické okénko“ = vyprávěl nám, jak tady před dávnými lety sloužil mši na Zelený čtvrtek jenom s varhaníkem a jak vlastně Centrum v Příchovicích vzniklo. Po programu následovala adorace u Getsemanské zahrady, která zakončila celý den. Někteří se ještě před půlnocí pořádně najedli, aby měli dost sil na následující den přísného postu – Velký pátek.

 

Do pátečního rána jsme byli probuzeni originálním budíčkem. I přes to, že kluci nemohli hrát na kytaru, poprali se s tím statečně. Po snídani následovalo slovíčko na den, které znělo: ........... a samozřejmě nemohl chybět také úklid. Dopoledne víceméně pokračovaly skupinky ze čtvrtka, přibylo pomáhání v kuchyni spojené s pečením buchet na sobotní agapé a témátko P.Vládi. K obědu byla výborná česneková polévka a brambory na loupačku-pro některé jedno z nejoblíbenějších jidel. Odpoledne byly opět skupinky z dopoledne + sport a nově také paškálková skupinka. Stihli jsme vyrobit štítky na paškálky, které se dovyrobí v sobotu. Ve tři hodiny začínala křížová cesta, při které se zobrazení jednotlivých zastavení promítalo na plátno. Páteční podvečer byl pro mě trochu netradiční, protože jsem ještě s Maruškou jela zpívat do Desné na velkopáteční obřady. Myslím, že náš hudební výkon byl opravdu zajímavý a kdyby nebyl Velký pátek, asi bych se při žalmu rozesmála. Po příjezdu jsme v podstatě hned šli na velkopáteční obřady II. do příchovického kostela. Příjemně mě překvapilo, že to nebylo tak dlouhé, jak jsem myslela, že to po absolvování obřadů v Desné bude. Při večerním programu jsme slyšeli dvě svědectví o kříži – jedno od řádové sestry a druhé od maminky od rodiny. Myslím, že mnozí z nás si díky tomu dokázali uvědomit, že s křížem se potkávají denně lidé na celém světě. Někteří opět čekali na půlnoc, aby se mohli pořádně najíst a s plným žaludkem jít spát. Bylo potřeba šetřit síly, protože nás v sobotu čekala dlouhá noc.

 

V sobotu nás vzbudil opět originální budíček. Odebrali jsme se na snídani, poté následovalo slovo na den, tentokrát trochu netradiční: ...... Přes vrcholily přípravy na sobotní vigilii a agapé – zejména páškálky, chlebíčková skupinka, ale i liturgie a hudba. Po obědě šel někdo na fotbal a někdo do sálu, protože do Příchovic zavítala významná návštěva – předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Měli jsme možnost s ním diskutovat, odpovídal na naše dotazy ohledně politiky, ale i osobního života. Bílá sobota byla také velkým dnem pro Janču, která měla přijmout svátost křtu. Všichni jsme se na tento vzácný okamžik těšili spolu s ní. Po večeři nám Vojta nastínil, jak bude probíhat večerní vigilie. Kolem 22h. jsem se odebrali ke kostelu, kde proběhla slavnost ohně. No a následovala samotná vigilie, při které byla Janča doopravdy pokřtěná a Ježíš vstal z mrtvých. Jak to oslavit jinak, než tradičním agapé, při kterém nechybělo spoustu různých pochutin a také teplý čaj na zahřátí. Také se zpívalo a tančilo a celá “oslava” byla zakončená společnou modlitbou. Poté jsme se odebrali na pár hodin do spacáků, aspoň trochu načerpat síly na den Vzkříšení.

 

V neděli nás čekala krásná mše, při které jsme si uvědomili, že Kristus vstal doopravdy z mrtvých. To se ukázalo i při obědě na svíčkové, která byla naprosto vynikající. Poté jsem už bohužel odjížděla, ale věřím, že nedělní odpoledne i pondělní den byly stejně tak povedené, jak všechny dny předchozí. Díky Bohu za takovéto Velikonoce!

 

Terka Pourová

Administrátor

2016-04-04 10:57:25